Ty ziewasz, a stawy pracują! – czyli jak dbać o stawy

W ciele mamy ponad 200 kości, połączonych przeróżnymi stawami. Od tych najmniejszych w palcach po duże, jak np. staw barkowy. Dopóki wszystko działa sprawnie, zazwyczaj nie myślimy nawet o tym, że je mamy. Problem zaczyna się kiedy dają o sobie znać. Stawy pokryte są chrząstka stawową, która amortyzuje ruchy kości i zabezpiecza je przed ścieraniem i urazami. Niestety z wiekiem, w wyniku urazów, zaburzeń ukrwienia, cukrzycy czy nieprawidłowej budowy stawów chrząstka stawowa ściera się dając dolegliwości bólowe. Często kiedy stawy zaczynają boleć jest już za późno na profilaktykę czy leczenie zachowawcze, bo stan chorobowy jest już rozwinięty i wymaga długiego leczenia. Do chorób
i urazów stawów przyczynia się też znacząco tryb życia i dieta, ponieważ to właśnie składniki odżywcze są głównym budulcem kości i stawów. Najważniejszym produktem dla prawidłowego funkcjonowania stawów będzie białko – główny budulec chrząstki stawowej. Włączcie do diety również zboża strączkowe, które wpływają na produkcje mazi. Jeśli już coś złego dzieje się z Waszymi stawami, nie zapominajcie o rybach czy czosnku, ponieważ pomagają one leczyć zapalenia. W diecie nie może zabraknąć wapnia i składników mineralnych, które zabezpieczają chrząstkę przed ścieraniem i ubytkami. Stawy do prawidłowego funkcjonowania potrzebują również ruchu. Mocne kości i mięśnie zapobiegają ich zesztywnieniu i pozwalają zachować ruchliwość, nawet kiedy stawy zaczynają chorować.

Czego stawy nie lubią?

Przede wszystkim nadmiernych obciążeń, zarówno tych powodowanych przez sam organizm (jak np. nadwaga), jak i tych zewnętrznych spowodowanych noszeniem ciężkich przedmiotów, nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Każde dodatkowe obciążenie „zużywa” stawy szybciej, dolegliwości nie pojawiają się od razu, ale dają o sobie znać po jakimś czasie. Niestety często zmiany w stawach są nieodwracalne, da się leczyć objawy, natomiast nie można wrócić do stanu pierwotnego, dlatego istotna jest profilaktyka. Ciekawostką jest, że produkcję mazi stawowej może zaburzyć nie tylko fizyczne obciążenie, ale również długotrwały stres. Po męczącym dniu przemęczone stawy powodują napięcia i skurcze mięśni, co w konsekwencji przekłada się ból stawów.

Jeśli chodzi o zdrowie, nie da się działać wybiórczo i doraźnie. Do tematu ludzkiego organizmu zawsze należy podchodzić holistycznie. Również w tym przypadku nie powinno się lekceważyć, ani pomijać poszczególnych elementów. Dlatego dbajcie o swoje stawy kompleksowo i najlepiej od teraz, nie czekając, aż dadzą o sobie znać.