Skurcze mięśni

Czy skurcze mięśni wróżą coś poważnego? Trzeba udać się do lekarza, czy można poradzić sobie z nimi samodzielnie?  W dzisiejszym wpisie postaram się pokrótce odpowiedzieć Wam na te pytania.

Czy zdarzyło się Wam obudzić się w nocy z ostrym bólem łydki albo czy złapał Was mimowolny skurcz podczas wysiłku fizycznego? To właśnie typowe objawy dla skurczu mięśni. Zazwyczaj ból pojawia się nagle, jest ostry i przeszywający, ale mija samoistnie i teoretycznie nie jest groźny dla naszego organizmu. Skąd biorą się właściwe te skurcze? Podstawowe i zazwyczaj nie wymagające poważniejszego leczenia przyczyny to: nadwyrężenie mięśni, długotrwały wysiłek fizyczny, długie przebywanie w jednej pozycji czy niedobór pewnych składników odżywczych i wody. Jeśli skurcze mięśni pojawiają się z wymienionych przyczyn możecie pomóc sobie sami, przede wszystkim dając odpocząć mięśniom, uzupełniając dietę o niezbędne witaminy i minerały, odpowiednio nawadniając swój organizm czy stosując masaż.

Jeśli jednak skurcze mięśni powtarzają się regularnie i nie są spowodowane np. wysiłkiem fizycznym, przyczyny mogą być poważniejsze, a dolegliwości bólowe trudniejsze do eliminowania.  Skurcze bowiem mogą pojawić się też, jako reakcja na leki, albo przy chorobach typu cukrzyca, problemy z wątrobą czy tarczycą, jeśli towarzysza im dodatkowe objawy (np. opuchlizna) skurcze mogą świadczyć o problemach żylnych. Jeśli przyczyna pojawiania się skurczów nie jest oczywista a mimo wszystko występują często i uniemożliwiają Wam normalne funkcjonowanie, warto skonsultować się ze specjalistą. On pomoże Wam przede wszystkim ustalić przyczynę i dobierze odpowiednie metody wyeliminowania bólu. Najważniejsze jest jednak abyście sami codziennie dbali o swój organizm, przede wszystkim poprzez odpowiednia dietę, nawodnienie i zapewnienie organizmowi potrzebnej dawki odpoczynku. Nasz organizm dolegliwościami bólowymi zazwyczaj daje nam znać, że powinniśmy się nim zająć, dlatego nawet objawów, które samoczynnie ustępują nie należy bagatelizować.