Prawidłowe oddychanie i co je może zaburzyć

Prawidłowe oddychanie – jedna z głównych czynności dzięki której żyjemy. Wykonujemy prawie 25 tysięcy oddechów w ciągu każdej doby. Dopóki oddychanie jest swobodne i nie sprawia nam trudności robimy to bezwiednie, dopiero kiedy pojawiają się problemy widzimy, jak cenny jest każdy oddech.

Skąd biorą się problemy z oddychaniem?

Istnieje grono czynników pozornie niezwiązanych z oddychaniem, które mogą mieć ogromny wpływ na swobodę naszego oddechu. Zaliczyć do nich można:

STRES I NEGATYWNE EMOCJE– w sytuacji stresu nasz oddech przyspiesza, staje się głośniejszy, trudniej nam złapać powietrze. Gdy stres jest przewlekły mogą pojawić się poważniejsze problemy ze swobodnym oddychaniem. Również gdy towarzyszą nam negatywne emocje (długotrwały smutek, rozżalenie, złość) pojawiają się problemy z prawidłowym oddychaniem. Kłopoty z prawidłowym oddechem na tle nerwowym to częsty problem, który dotyczy sporej części populacji a nieleczony prowadzi w konsekwencji do poważniejszych chorób.

OBRAŻENIA – często podczas wypadku czy innych zdarzeń, w których nasze ciało zostaje uszkodzone pojawiają się trudności ze swobodnym oddychaniem. Może to wynikać zarówno z obrażeń narządów wewnętrznych, jak i ze wspomnianymi wcześniej negatywnymi odczuciami i stresem.

SIEDZĄCY TRYB ŻYCIA – wydawałoby się, że powinien sprzyjać prawidłowemu oddechowi ponieważ nie męczymy się wtedy za dużo. Jednak to pozory. Dzięki aktywności fizycznej organizm zwiększa swoją wydolność, a tym samym usprawnia przepływ płynów, dotlenia komórki i w rezultacie sprawia, że oddycha się swobodniej.

SKRZYWIENIA KRĘGOSŁUPA – głównie w odcinku piersiowym, które powoduje nieprawidłową postawę ciała i tym samym kłopoty z oddychaniem. Wady postawy można leczyć
w każdym wieku (oczywiście czym szybciej tym lepiej!). Czasem niewiele wysiłku i porada dobrego specjalisty wystarczą, aby ułatwić sobie codzienne funkcjnowanie.

Przyczyn trudności z oddychaniem może być wiele, dlatego tak ważne jest poznanie źródła problemu i stosowanie się do zaleceń specjalisty. Nie zawsze konieczna jest hospitalizacja czy przyjmowanie leków. Fizjoterapeuta tez może skutecznie pomóc Wam przy problemach z oddychaniem.  W przypadku tego typu problemów oprócz terapii w gabinecie, często zalecane są też ćwiczenia przeznaczone do wykonywania w domu. Dopiero połączenie zaleceń specjalisty z zaangażowaniem pacjenta przynosi stuprocentowe korzyści.

Pamiętajcie, że swobodne oddychanie to lepsza praca wszystkich narządów, którym dostarczacie odpowiedniej ilości potrzebnemu całemu organizmowi zarówno na poziomie holistycznym, jak i komórkowym. Tak więc w pigułce: nie stresujcie się, uprawiajcie sport, a w razie potrzeby odwiedźcie specjalistę w gabinecie fizjoterapii i oddychajcie pełną piersią!

 

Czekam na wasze komentarze

Marcin Pochojka