Osteopata – kto to taki i kiedy może pomóc?

Czym jest Osteopatia ?

Osteopata – brzmi trochę jak lekarz, a trochę jak szaman. Jednak do tego pierwszego ze względu na wymóg odpowiedniego zakresu wiedzy medycznej, mu zdecydowanie bliżej. Czym się zajmuje i komu może pomóc? Odpowiem (mam nadzieję wyczerpująco) w kilku zdaniach. Zacznę od pytania do Was: cierpieliście kiedykolwiek na ból głowy, pleców, mięśni, rwę kulszową, zapalenie zatok, powtarzające się przeziębienia, depresję, astmę, bóle stawów czy ADHD ?

Szczęśliwi Ci, którzy mogą z czystym sumieniem na to pytanie odpowiedzieć: NIE, ale niestety takich będzie niewielu. A czy wiedzieliście, że osteopata pomógłby Wam uwolnić się od tych wszystkich dolegliwości? W dodatku zrobiłby to naturalnym sposobem – terapii manualnej – przywracając prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zapytacie, jak jeden specjalista może leczyć tyle dolegliwości i to w dodatku jedną terapią? Odpowiedź nie wbrew pozorom skomplikowana. Osteopatia bowiem, to dziedzina terapii, która traktuje organizm, jako całość, nie skupia się tylko i wyłącznie na wybranej części ciała, ale na zależnościach, które prowadzą do powstawania dolegliwości bólowych. Ten rodzaj terapii zajmuje się analizą ruchomości tkanek i przywracaniem ich prawidłowego funkcjonowania. Jak to działa? Zdrowy organizm posiada fizjologiczną ruchomość tkanek, która wpływa na prawidłowe jego funkcjonowanie, jeśli ruchomość ta zostanie zaburzona pojawiają się problemy i dolegliwości – zazwyczaj bólowe. Zadaniem osteopaty – za pomocą odpowiednio dobranej terapii – jest pobudzić organizm do samoregulacji, a tym samym zmusić go do powrotu na właściwe tory. Robi to nieinwazyjnymi technikami manualnym, po wcześniejszym przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i analizie jego historii „chorobowej” oraz dostępnej dokumentacji medycznej.

Osteopatia jest skuteczna i bezpieczna, ponieważ:

  • wpływa na naturalne procesy organizmu, nie są potrzebne dodatkowe bodźce
  • można ją stosować zarówno przy ostrych, jak i przewlekłych dolegliwościach bólowych
  • zabiegi są bezbolesne
  • terapia obywa się zupełnie bez leków i suplementów diety
  • dolegliwości są eliminowane, a nie „wyciszane”

Dodatkowym plusem jest brak granic wiekowych – osteopaci pracują z osobami w każdym wieku, a terapie są bezpieczne zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Osteopata to nie czarodziej, który sprawi, że ból zniknie, ale specjalista, który zmobilizuje organizm do samuzdrowienia wykorzystując jego naturalne mechanizmy.