Kiedy termoregulacja organizmu zawodzi

Bywa  Wam często zimno, nawet jeśli za oknem jest piękna pogoda? Istnieje kilka czynników, które mogą do tego prowadzić. Zacznę od tego, że jako organizmy stałocieplne, dążymy do utrzymania stałej temperatury ciała.  System termoregulacji czasem jednak zawodzi, wtedy zimno zaczyna nam doskwierać częściej.

Przyczyn takiego stanu może być kilka:

  1. Zbyt mała ilość tkanki tłuszczowej – tłuszcz jest swego rodzaju izolacją naszego organizmu, która pomaga utrzymać ciepło. Kiedy jest go zbyt mało, albo kiedy w szybkim tempie stracimy sporo na wadze możemy intensywniej odczuwać zimno. Rozwiązaniem w tym przypadku nie jest szybkie uzupełnienie zapasów i przybranie na wadze, a praca nad rozbudowaniem masy mięśniowej, poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia. Pracujące mięśnie wytwarzają energię, która pozwala na utrzymanie prawidłowej ciepłoty ciała.
  2. Nieodpowiednie odżywianie – jeśli organizm nie dostaje odpowiedniej ilości składników odżywczych, może mieć problemy z wytworzeniem energii potrzebnej do utrzymania prawidłowej temperatury ciała. Sprzyja temu zwłaszcza niskokaloryczna dieta i nieregularne jedzenie. Warto zmienić nawyki żywieniowe i jeść zbilansowane posiłki, mniej więcej w równych odstępach czasowych, by utrzymać właściwą temperaturę.
  3. Problemy z tarczycą – dokładniej mowa o niedoczynności. Jeśli tarczyca wydziela niewystarczającą ilość hormonów i nie jest to regulowane, mogą występować problemy z prawidłową ciepłotą ciała.
  4. Anemia – złe odżywianie czy choroby krwi to główne przyczyny występowania anemii. Dochodzi do niej kiedy spada liczba czerwonych krwinek, odpowiedzialnych za transport tlenu do poszczególnych narządów organizmu. Powoduje to niedotlenienie i przyczynia się m.in. do zaburzeń w utrzymaniu prawidłowej ciepłoty ciała. Najlepszą metodą zapobiegania anemii jest właściwe odżywianie oraz poddawanie się regularnym badaniom krwi.
  5. Stres i zmęczenie – często kiedy jesteśmy niewyspani jest nam zimno. Skąd to się bierze? Kiedy organizm jest zmęczony, układ współczulny rozdziela energię tak, by docierała do tych ważniejszych, według niego narządów (np. serca). Natomiast mniej ważnej narządy zostają niedotlenione, dlatego czujemy się nie tylko osłabieni, ale i jest nam zimniej.
  6. Biologiczne procesy organizmu, takie jak np. starzenie się. Z wiekiem zmienia się próg wrażliwości termicznej człowieka, zarówno jeśli chodzi o odczuwanie ciepła, jak i zimna. Zanikają receptory ciepła co powoduje dotkliwsze odczuwanie chłodu. Dobrym rozwiązaniem, aby pomóc sobie w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała jest zarówno odpowiednia dieta, jak i aktywność fizyczna.

Przyczyn nadmiernego odczuwania chłodu może być wiele i są bardzo indywidualne. Czasem wystarczy zmienić swoje nawyki, czasem dietę, a niekiedy konieczna jest wizyta u specjalisty. Warto obserwować reakcję swojego organizmu na różne czynniki i na tej podstawie eliminować wszelkie uciążliwe dolegliwości.