Jedzenie przed i po treningu

Jedzenie przed i po treningu to bardzo ważna część każdego wysiłku fizycznego. Rzeźbienie ciała, czy gubienie kilogramów powinno zaczynać się właśnie w kuchni. Podczas każdej aktywności fizycznej tracimy kalorie, w zależności od długości i stopnia wysiłku powinniśmy je odpowiednio uzupełniać.

Jeśli ćwiczycie rano, nie róbcie tego z zupełnie pustym żołądkiem, zjedzcie choćby przekąskę w postaci banana albo batonika zbożowego, a po treningu zafundujcie sobie pożywne śniadanie, które uzupełni wypocone składniki. Owsianka, twarożek, jajka, razowe pieczywo, chude wędliny, warzywa – wszystko to pomoże Wam zregenerować organizm i dać mu energię po wysiłku fizycznym.

Jeśli jesteście zwolennikami wieczornych ćwiczeń również pamiętajcie o odpowiednim odżywianiu. Dobrym rozwiązaniem jest zjedzenie lekkiej, ale bogatej w węglowodany przekąski, która stopniowo będzie uwalniać energię w czasie ćwiczeń. Najlepiej na około 2 h przed treningiem zjeść np. kromkę razowego chleba z dżemem, garść orzechów czy owoce. Nie zawsze jednak uda się wszystko tak precyzyjnie zaplanować i zdarza się, że pół godziny do treningu a żołądek daje znać, że pilnie potrzebuje jedzenia. Nie rezygnujcie absolutnie wtedy z aktywności, ale „poratujcie się” batonem musli, jogurtem naturalnym czy suszonymi owocami. Przed treningiem warto stawiać na produkty o niskiej zawartości błonnika, ponieważ mięśnie gorzej radzą sobie z przetwarzaniem produktów o wysokiej zawartości błonnika w energię podczas wysiłku.

Tak samo, o ile nie bardziej ważne jest jedzenie po wysiłku. Najlepiej już po 30 minutach dostarczyć organizmowi głównego budulca mięśni – białka. Ustaliliśmy, że po porannym treningu należy zafundować sobie zdrowe i bogate w witaminy śniadanie. Jak to jest z wieczornymi ćwiczeniami? Niektórzy twierdzą, że skoro na noc nie powinno się objadać, to również po wieczornym treningu nie wolno nic jeść. Błąd! Zdecydowanie należy dostarczyć mięśniom pożywki. Odpowiednie produkty i proporcje to klucz sukcesu. Inaczej mięśnie nie zostaną dostatecznie odżywione, a ogólne rezultaty ćwiczeń będą gorsze. Zapytacie w takim razie, co zjeść na taką potreningową kolację? Oczywiście produkty wartościowe i bogate w białko: banany, jogurt naturalny, chudy twaróg, ryby, soję, mięso
z indyka, łososia czy orzechy. To tylko niektóre produkty, które pomogą Wam się zregenerować. Pamiętajcie, że na wzrost czy spadek wagi wpływ ma to, co jemy przez cały dzień, a nie tylko wieczorem. Zadbajcie o to, żeby cała dieta była wartościowa i dostarczała wszystkich potrzebnych składników. Jedzcie małe posiłki, ale częściej i starajcie się nie dopuszczać do wygłodzenia, bo wtedy zazwyczaj zjadamy dużo więcej niż potrzebujemy. Mam nadzieję, że porady przydadzą się tym mniej i bardziej aktywnym,
a wprowadzenie odpowiednich nawyków żywieniowych pozwoli osiągnąć optymalne efekty. Powodzenia!