Dolegliwości w ciąży, a fizjoterapia

Ciąża to nie choroba, ale często w ciągu tych szczególnych 9 miesięcy pojawiają się różne dolegliwości, które utrudniają nieco codzienne funkcjonowanie. Zastanawiacie się pewnie dlaczego akurat tutaj poruszam ten temat, w końcu fizjoterapia nie kojarzy się raczej z przyszłymi mamami. Nic bardziej mylnego, gabinet fizjoterapeutyczny to idealne miejsce na poprawienie swojej kondycji i samopoczucia w okresie ciąży. Dlaczego? Na przykład dlatego, że w ciąży nie jest wskazane przyjmowanie leków przeciwbólowych czy poddawanie się inwazyjnym terapiom, a dolegliwości pojawiające się w trakcie ciąży często objawiają się bólem czy złym samopoczuciem. Terapie stosowane u kobiet w ciąży i młodych mam ( jak i inne metody fizjoterapeutyczne czy osteopatyczne) charakteryzują się tym, że są przede wszystkim bezpieczne i dostosowane zarówno do dolegliwości, jak i do zaawansowania ciąży.

Jakie terapie dla kobiet w ciąży?

  1. Terapia CranioSacralna – pomaga przy bólach głowy i migrenach, które czasem pojawiają się podczas ciąży. Wskazana jest dla także przy bólach pleców i obrzękach. Dodatkowym atutem poddania się terapii CranioSacralnej jest ogólna poprawa samopoczucia, uspokojenie i rozluźnienie. Również po ciąży, jeśli doszło do jakichkolwiek urazów czy komplikacji wskazane jest konsultacja ze specjalistą i skorzystanie z tego rodzaju terapii.
  2. Drenaż limfatyczny – ciąża to czas kiedy lubią pojawiać się obrzęki, dodatkowy ku temu powodem jest przybieranie na wadze, co sprzyja utrudnionemu przepływowi limfy. Drenaż pomaga w przenikania płynu tkankowego do naczyń limfatycznych, przez co obrzęk się zmniejsza.
  3. Masaż relaksacyjny – wskazany dla każdej przyszłej mamy, niezależnie od samopoczucia. Drogie mamy nawet jeśli czujecie się dobrze, wasz organizm jest poddany solidnemu obciążeniu, dodatkowe kilogramy, obciążenie kręgosłupa, przygotowywanie się organizmu do porodu powoduje szereg napięć w różnych partiach ciała. Dodatkowo wahania hormonalne nie są sprzymierzeńcem dobrego samopoczucia. Dlatego chociażby raz na miesiąc dobrze jest odwiedzić fizjoterapeutę czy masażystę, który pomoże rozluźnić napięte mięśnie i podpowie co robić by czuć się dobrze przez całe 9 miesięcy i później.
  4. Masaże dla młodych mam – organizm przez 9 miesięcy przygotowywał się do wydania na świat dziecka, w związku z tym w organizmie doszło do szeregu zmian, nie tylko tych wewnętrznych, ale i zewnętrznych. Młodym mamom nie trzeba opisywać, jak zmienił się ich organizm. Jednak wszystkim, które chcą przyspieszyć swój powrót „do formy” sprzed ciąży polecam wizyt w gabinecie i skorzystanie z masażu skupiającego się na poprawie elastyczności i jędrności skóry oraz pozbyciu się wszelkich obrzęków. Więcej na ten temat pod adresem: http://www.pracownia-zdrowia.pl/masaz-dla-kobiet-w-ciazy-i-mlodych-mam-wroclaw/

Miłej lektury!